חג פורים- חג גדול של תפקידים

אחח, חג פורים, החג האהוב עליי יותר מכל. אני אוהבת את השמחה וההתרגשות ואת האפשרות להיות פעם בשנה מישהי אחרת.

התחושה משחררת, אפשר לצחוק בקול גדול, להשתטות, כן כן להתשטות בלי שיחשבו עליי שאני איזו משוגעת מוזרה. להשתחרר, לצחוק, להתלהב.

כל מה שלמדנו כולנו לחנוק במשך השנים מאז שאנו ילדות…

פורים זה חג השמחה המתפרצת, הביטוי הרגשי במיטבו, מקור הבריאות השלמה של כולנו.

בנוסף לשמחה המתפרצת חג פורים הוא גם חג התחפושות והמסכות אשר מאפשרות לנו לכמה ימים, שעות או רגעים, להיות משהו או מישהו אחר.

לשים את עצמנו בתפקיד של מלכה, מנהיגה, יפה ומהודרת. יודעת שהיא ראויה לכל הטוב שבעולם.

לשים את עצמנו בתפקיד של לוחם אמיץ, אסרטיבי, גיבור, יודע שהוא יכול, מלא תקווה ותעוזה, חדור מטרה ולא מאפשר לדבר לעמוד בדרכו!

לשים את עצמנו בתפקיד של תינוקת, קטנה, נזקקת, בוכה ומחייכת. רוצה, מתלהבת וסקרנית.

לשים את עצמנו בתפקיד של שילגיה, דמות דימיונית מהאגדות, פנטזיה שלמה ומושלמת.

בתפקיד של מכשפה, רעה ואכזרית, רוחשת כשופים מלאי קינאה ושנאה.

האם בחיי היום יום אנו מאפשרות לעצמנו להתמסר לשלל התפקידים השונים האפשריים עבורנו בחיים האלה או שאנו בדרך כלל נושאים עמנו את אותו התפקיד לכל המרחבים הקיימים בחיינו?

ולמה זה חשוב בכלל?

למה זה חשוב להכיר ולבטא את קשת רגשותינו? להתנסות בשלל תפקידים: להיות פעם מובילה ופעם מובלת, פעם הנותנת ופעם המקבלת, פעם הכועסת ופעם המפייסת?

עד לפני כמה שנים חייתי את חיי עם תפקיד עקרי וראשי אחד: הבת הבכורה, האחראית, היוזמת, המרצה והעצמאית שעושה הכל לבד.

התפקיד הזה הלך איתי לבית הספר ולכיתה, למעגל החברות, לצבא, לטיולים, לעבודה ולאוניברסיטה. הוא היה התפקיד שלי כששכרתי דירה, כשהכרתי בחור, כשהתחתנתי וכשהפכתי לאמא.

להיות העצמאית, זאת שבשליטה תמיד ובכל מצב אפשר לי לקחת יוזמות ולהגשים מטרות, יחד עם זאת זה תפקיד שמלווה בהרבה סטרס, תחושת בדידות וחוסר יכולות לתת אמון באחרים ובסביבה.

חוסר האמון והעצמה שבה נכחתי בתפקיד העצמאית השלטת מנעו ממני אינטימיות מבורכת עם אהוביי ובראש ובראשונה עם עצמי.

הייתי רוב הזמן דואגת, בעשייה, מנהלת ומסדרת, לוקחת אחריות על חייהם של אהוביי עד חוסר שינה בלילה ותחושת עומס בלתי נסבלת.

עד ש…. ואיזה כייף שהגיע עד ש..הזה! עד שפגשתי בפסיכודרמה. בזכות הפסיכודרמה, דרך האפשרות לשחק תפקידים שונים, דרך האפשרות לראות שהם קיימים בתוכי ולקבל אישור על קיומם באמצעות הקבוצה,

הצלחתי להרפות, להשתחרר ופשוט להיות. להרגיש כאב ותסכול, כעס, פחד, תקווה, קירבה ואהבה. בעצמת גדולות וקטנות, מטלטלות ונעימות.

למדתי להכיר את שלל התפקידים הקיימים בי מה שמאפשר לי לחיות כל יום במלואי ולהחליף תפקידים בהתאם למה שהחיים מביאים אל פתחי.

לדוגמא:

אני מבקשת מביתי בת השש לסיים לצפות בטלוויזיה כפי שסיכמנו- לאחר שתי תוכניות. היא מתנגדת. אני מציעה לה לכבות את הטלוויזיה בעצמה, מכיוון שהיא לא מסכימה אני מחליטה לכבות את הטלוויזיה בסןף התוכנית.

לאחר שאני מכבה היא כועסת ומפנה את כעסה כלפיי בבוטות. הרגש הראשון שעולה בי הוא כעס והתנגדות. כמו שהיא מרגישה עכשיו. בתוך סערת הרגשות הזאת אני מצליחה לבטא את כעסי, לנשום עמוק ולהחליף רגש. אהבה.

ליבי מתמלא חמלה ואמפטיה, אני מבינה את התסכול שלה. היא רוצה משהו אחד ואני קובעת לה משהו אחר.

אני אומרת לה שאני מבינה את כעסה, יחד עם זאת אני לא מסכימה שהיא תדבר אליי בצורה כזאת "יש לך את הזכות לכעוס אבל אני לא מסכימה שתדברי אליי ככה,

אני שמה לך גבולות עם הטלוויזיה מתוך אהבה אלייך. אני אוהבת אותך."

בן רגע הצלחתי להחליף את רגשותיי ולייצר אמפתיה  ברגע של סערת רגשות. רגע בעבר היה כמעט בלתי אפשרי עבורי לראות בו את האחר.

12087732_10153629647089450_5178741670465893916_o

הרגע הזה ועוד אינסוף רגעים שכאלה מתאפשרים בזכות חילוף התפקידים בפסיכודרמה. בעבר היו לי המון התנגשויות איתה כשרצונה עמד מול רצוני. העלתי את אחד המצבים הללו בתרגיל פסיכודרמה באחת מהסדנאות שנכחתי בהן לאחרונה:

הצגתי את עצמי שם ואותה, החלפתי איתה תפקיד באמצעות האגו המסייע (בחרתי מישהי מהקבוצה שתשחק את ביתי), הייתי שם במקום שהיא נמצאת בו, במקום שבו אמא גדולה וכל יכולה מגיעה ומחליטה עבורה, מדברת אליה בצורה סמכותית ונכנסת איתה לעימותים. בזכות הפסיכודרמה אני מצליחה להבין את ביתי ואת התנהגותה ורגשותיה, מצליחה להבין את עצמי יותר. נהנת  איתה יותר מרגעי קירבה ואינטימיות ופחות מרגעים של התנגחות וכעס.

חילוף התפקידים בפסיכודרמה מאפשר לנו לתנסות בתפקידים אחרים בחיינו, להרחיב את יכולת ההכלה של עצמנו ושל האחר, ובזכות זה להנות מיותר רגעים של פורים במשך כל השנה.

יש יותר מקום לשמחה בחיינו, להשתובבות, לצחוק מתגלגל ולקירבה מרגשת.

 

מוזמנות גם אתן לתהליך משמעותי ומשנה חיים באמצעות הפסיכודרמה לאמהות בצמיחה  לפרטים נוספים לחצו על הקישור: https://www.facebook.com/events/480831168774011/

לפוסטים נוספים, סרטונים מעוררי השראה ועדכונים על סדנאות והרצאות הכנסי לדף הפייסבוק: רעות שלומי רסלר- לעצמת הטוב בחיים. 

 

התמונה המצורפת מזכירה לי רגע לפני שהפסיכודרמה נכנסה לחיי, רגע שבו ניסיתי להרפות בטיול בדיסני עם חבריי הדיילי אוויר. אני מרפה והם מרימים אותי. שימו לב לאיך שאני מחזיקה את יד שמאל בתמונה.

229379_5801263297_6910_n

שלכן באהבה,

רעות שלומי רסלר

מטפלת ומלווה תהליכים בפסיכודרמה

ומנכ"לית ארגון גדולה לקידום נשים עצמאיות

054-2267220

rayshlomi@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

דילוג לתוכן