חברותא נשית – טובה לבריאות שלך!

כשאת מבלה עם חברותייך, מנטורית או קולגה חדשה, יכול להיות שאת חושבת רק על בילוי או מעשה טוב. אולם יתכן שתמיכה של נשים זו בזו -זה הסוד לחיים בריאים ומאושרים.

כדי לגלות את המדע שמאחורי זה, ואת היתרונות הבריאותיים של תמיכת נשים זו בזו, ENTITY  שוחח עם אולגה לבנצ'וקה, מאמנת אישית בינלאומית ומחברת הספר “How to be Selfish”   (איך להיות אנוכית), ועם ג'יימי קרמס, חוקרת ואסיסטנטית מחקר באונ' אריזונה המתמחה בחברתיות נשית.

להלן האופנים בהם תמיכה בנשים יכלה לעשות מהפך בבריאותך הגופני החברתי והרגשי, עפ"י מומחיות בתחום
גופני:
אם ברצונך להשאר בריאה ובכושר כשאת מתבגרת, תדאגי שתהינה לך חברות.  "יצירה ושמירה על קשרים חברתיים טובים חשבוה לבריאותנו לא פחות מפעילות גופנית סדירה" אומרת אולגה לבנצ'וק. היא מציינת מחקר שנעשה ב UCLA שגילה שנשים מגיבות לסטרס עם מפולת כימיקלים מהמוח שגורמים לנו לייצור ולשמור קשרי חברות עם נשים. למעשה, במקום לחוות "הלחם או ברח" כתגובה לסטרס, נשים חוות תגובת "tend or befriend" (תטפחי או תתחברי) הודות לשטפון של אוקסיטוצין. (וחשבת שאת היחידה שמתקשרת לחברה ביום רע!). ומה החשיבות של התכנות האבולוציוני הזה? בפשטות לפי אולגה לבנצ'וק, קשרי חברות עם נשים לא רק מפחיתים סטרס, הם גם מאריכים את תוחלת החיים ומפחיתים את הסיכוי לבעיות גופניות כתוצאה מהתבגרות.

דוגמא מהחיים לטענתה של לבנצ'וקה התרחשה לאחר התמוטטות ברית המועצות. אצל גברים במדינות הגוש המזרחי לשעבר חלה ירידה משמעותי בתוחלת החיים. שיעורי התמותה של גברים במזרח גרמניה עלה ב 40%! שלי אי. טיילור, פרופסור לפסיכולוגיה ב UCLA אומרת ש"נשים פחות הושפעו הודות לקשרים החברתיים הבלתי פורמליים שעזרו להן להסתגל לשינויים החברתיים והכלכליים"

נמצא שנשים עם רשתות חברתיות ענפות:

  • חיות בממוצע 22% יותר מנשים בודדות (בלי קשר לתמיכת המשפחה)
  • סיכויי התמותה מסרטן השד נמוכים משמעותית
  • בעלות סיכוי גבוה יותר להינות מהיתרונות הגופניים והמנטליים של פעילות ספורטיבית. 63% מהנשים הצעירות מדווחות שהן עושות ספורט רק יחד עם חברה.

ג'יימי קרמס מסכימה שתמיכה נשית יכולה לשפר את הבריאות ומוסיפה שמחקרים אצל קופים (קופות) מראים שכשיש כמה חברות טובות, סיכויי ההישרדות של הצאצאים עולה. אמנם אין מחקרים המוכיחים השפעה כזו אצל בני אדם, אך קרמס לא תהיה מופתעת אם זה אכן יוכח.

חברתי
כשאת חושבת על קבוצות של נשים, יתכן שיהיו לך פלאשבקים מתוכניות טלוויזיה שראית בצעירותך וקליקות בבי"ס תיכון, וזו לא טעות. למרות האסוציאציה הפחות נעימות, קבוצות חברתיות אלו עוזרות לנשים "לעבד מידע לגבי הרשתות החברתיות שלהן ולנווט ביתר קלות בנוף החברתי שלהן" לפי קרמס. למעשה, ככל שיהיו לך יותר חברות, כך תהיי יותר בעניינים, ותמנעי מ"פדיחות" כמו לשאול מכרה מה שלום בעלה כשכולם יודעים שהם בתהליכי גירושין.

קרמס מצביעה גם על עבודה של ניקול הס ואד הייגן שגילו שנשים עוסקות גם ב"מלחמת מידע" (מה שמוכר מימי ביה"ס התיכון כרכילות אכזרית) כדאי להשיג משאבים (מבני זוג ועד לסטטוס חברתי). המלחמה הזו היא ההיפך הגמור מ"נשים תומכות בנשים", אולם העבודה של הס והייגן מראה גם צדדים מועילים. למשל, הראו שמספיק שלאישה יש חברה טובה אחת במשרדת הרכילות השלילית לגביה פוחתת משמעותית. במילים אחרות? יש לך את היכולת לשנות אוירה לא נעימה.

לחברות עם נשים יש תועלת מעבר לשמירה על שמך הטוב. זה יכול מאוד לעזור לאמהות, או כמו האמירה העתיקה: "צריך כפר שלם ע"מ לגדל ילד". בעבר בחברות מסויימות נהגו לגדל ילדים במשותף. חברות מבוגרות יכלו להעביר לצעירות מידע בדוק לגבי ליקוט, הישרדות, גידול ילדים, ועוד פעילויות. היום הרעיון של הורות משותפת אולי נשמעת מוזרת אך גם היום, יש ארגונים של עזרה הדדית.
ובפעם הבאה שאת נפגשת עם חברה לכוס קפה, תזכרי שיש לזה תועלת מעבר לבילוי.

מנטלי/רגשי
אחת התועלות העיקריות של תמיכה בנשים היא ההרגשה הטובה שאת מקבלת מזה. "נשים בד"כ טובות יותר בשיתוף ברגשות ובתמיכה וייעוץ זו לזו לגבי מתחים של היומיום וחוויות חיים קשות" מסבירה לבנצ'וקה, "לעומת גברים שנוטים לייצור חברויות סביב עניין משותף ולא בהכרח משתפים זה את זה לגבי מצבם הרגשי".

למעשה כיוון שנשים מרבות להעניק "אנרגיה רגשית" לחברות, הן מסוגלות להרגיש אהבה הדדית ולכבד זו את זו, עפ"י ספרם של פול דוברנסקי ואל.איי. סטמפורד בספרם "העוצמה של חברות נשית". האהבה הזו מאפשרת לנו להושיט עזרה לחברה במצוקה, ומאפשרת לנו לקבל עזרה כזו מחברה. לפי חקר משנת 2014 נמצא שיצירת חברויות עם נשים נוספות ובמיוחד נשים ששונות ממך בגיל, עדה, מעמד וכו' – יכול להיות מפתח להגברת האהבה העצמית. כשסקרו סטודנטיות לגבי מתי ואיך הן משוות את עצמן לאחרות, נמצא שלנשים בעלות קבוצת חברות הטרוגנית יש פחות נטייה לקנא או לחוש נחותות. כמה קל להגביר את ההערכה העצמית שלך!

נמצא שתמיכה נשית אפילו משפרת את הבריאות המנטלית ע"י הפחתת "סטרס, חרדה וסמפטומים של דכאון והגברת תחושות רוגע ואושר" אומרת לבנצ'וקה. המחקר מאונ' מישיגן משנת 2009 נמצא שכאישה מרגישה קרבה רגשית לנשים אחרות, גופה מייצר עוד פרוגסטרון, שהוא "סם" האושר. אצל נשים צעירות, נמצא שלאישה בודדה יש סיכוי פי 2 לחשוב מחשבות אובדניות, תופעה שלא נמצאה אצל בנים.

נראה, אם כן, שנשים זקוקות לתמיכה נשית לא רק כדי להיות בריאות ברמה הפיזית או כדי לשמור על מוניטין. אנחנו צריכות חברות ע"מ להיות מאושרות.

נכון שלעתים אנחנו מקנאות או מרגישות בתחרות עם נשים אחרות, אבל אל לנו לתת לזה להפשיע על בריאותנו ואושרנו. הטיפים והמחקרים של המומחים מראים שנשים תומכות בנשים היא הדרך הקלה והיעילה לחיות חיים בריאים ומאושרים.
מוזמנות לטפח את עצמך, להצטרף אלינו לגדולה, לגדול יחד וגם להרחיב את מעגל החברות התומכות שלך בנשים שונות ומגוונות:

לקהילת הפייסבוק: גדולה-קהילה להתפתחות אישית

פרטים על המפגשים הקרובים של "גדולה" ? 
https://bit.ly/2wCpKK0

תודה רבה והערכה גדולה לאנט אשר שתרגמה את המאמר

קישור למאמר המקורי: https://www.entitymag.com/the-health-benefits-of-women-supporting-women/?fbclid=IwAR0CDcIFFqKl3cV7kcVpJyNBLi7fZdB9873cXKZWG65UmctmwPR1IH_13UQ

 

 

 

 

 

הי, אפשר להשאיר לי כאן תגובה (-:

השאר תגובה

דילוג לתוכן