ארבע ממאה

רק 4% מבעלי העסקים הארץ הן נשים, והעובדה העצובה יותר היא שרבות מהנשים העצמאיות מרוויחות פחות משכר מינימום. השאלה למה זה ככה היא שאלה פשוטה,התשובה עליה מורכבת:
יש את הסיבות הקולקטיביות, התרבותיות ויש את הסיבות הפרטיות של כל אחת ואחת מהנשים שמחליטות לפתח עסק עצמאי.
יש סיבות חיצוניות, אלה שאנו מספרות אותן לעצמנו שוב ושוב,
ויש את הסיבות הפנימיות, המודעות והלא מודעות, שמנהלות את ההתנהגות שלנו סביב הנושא הכלכלי בעסק.
האחת פנסיונרית וזהו תחביב שהיא מפתחת אותו ולכן אין לה צורך בהכנסה גדולה,
השניה אחרי לידה ואינה רוצה לגדול כדי שהעסק לא ינגס בשעות האמהות והמשפחה שלה,
לשלישית חשוב להיות נגישה עבור הלקוחות שלה מבחינה כלכלית.
אלה הן סיבות חיצוניות.
סיבות פנימיות יכולות להיות פחד משינוי, פחד מכישלון או דחייה (אחת המחשבות הנפוצות אצל עצמאיות היא: אם אני אהיה יקרה או אעלה מחיר לא יבואו אליי ולא ירכשו),
אי רצון לא מודע לכסף או להערכה חומרית, לפעמים ממש דחייה מכסף שמתבטא בחוסר נוחות וכיווץ,
פחד משינוי תפקידים במשפחה למשל תפיסה כמו שהבן זוג מפרנס עיקרי וזה לא התפקיד שלי,
חוסר הערכה עצמית ודימוי עצמי נמוך ועוד ועוד

כשאני מלווה נשים עצמאיות אני פוגשת את עצמי דרך השיתופים וההתמודדות שלהן, עם הזמן הבנתי שככל שנעשה עבודה משותפת על נושא הכסף כך כולנו נוכל להרוויח מזה, תודעתית וחומרית. מעבר לזה שנוכל לרכוש אחת מהשניה בשמחה, נוכל להיפרד יחד מאמונות שליליות ודפוסים מעכבים לגבי כסף, תמחור ושגשוג כלכלי ולנהל כל אחת בעצמה עסק מצליח ורווחי.

מישהי לא מזמן כתבה באחת הקבוצות של גדולה שהיא מרגישה כמו ספירלה בנוגע לכסף, אבל כמו ספירלה שטוחה, חגה במעגל סביב עצמה ולא מתפתחת כלפי מעלה. השיתוף הכנה שלה פוגש כל כך הרבה נשים עצמאיות שמשתפות שהתחושה לפעמים היא כמה צעדים קדימה ואז סקובידו… כמה צעדים אחורה.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

נקודת המפנה המשמעותית הייתה ברגע שהבנתי שאני לא באמת רוצה כסף. התובנה הזאת הגיעה בזכות עבודה קבוצתית שעשינו בגדולה, כל אחת מאיתנו ציירה את החלום והחזון שלה. האישה המופלאה שישבה לידי ציירה בין יתר הדברים שהיא רוצה לעצמה גם כסף. אצלי בדף לא היה כל אזכור לזה. בזכות התרגיל הזה הבנתי שאני לא מעוניינת בכסף. פלא שהוא לא מגיע אליי כפי שאני מצפה? אחרי שבדקתי עם עצמי מה אני באמת חושבת על כסף גיליתי שלמרות שאני עוברת כבר הרבה שנים תהליכי מודעות בנוגע לכסף, בשנה האחרונה, שנה שבה הגדרתי את עצמי לראשונה קודם כל כמטפלת רגשית דרך הפסיכודרמה, התרבו בראשי המחשבות השליליות על כסף. רציתי לטפל ולעזור לנשים כמה שיותר וללא תנאים. כסף לא עניין אותי.

ברגע שזהיתי את זה הגדרתי לעצמי רצון חדש ושונה: אני רוצה לרצות כסף. בהדרגה נפרדתי מהמחשבות השליליות על כסף ועם הזמן התחלתי ללמוד ולקבל השראה מספרים וכתובים שמציגים את החומר כאנרגיה מבורכת. הבנתי, ויותר חשוב, הרגשתי ששפע נמדד לא רק באהבה וברוח אלא גם בחומר, התחלתי לברך על החומר שקיים בחיי ולרצות עוד ויותר ממנו.

מוזמנות גם אתן לעבור את השינוי המבורך הזה ולהתחיל למגנט שפע רוחני וחומרי לעסק ולחיים שלכן, אני מאמינה שאם נעשה את זה יחד השינוי הזה יהיה הרבה יותר קל ואפשרי עבור כולנו ונוכל להשפיע על יותר נשים ואנשים לטובה, כל אחת בתחום המקצועי שלה. 

7 צעדים לשגשוג כלכלי עסקי ונשי:

1. הצעד הראשון לשינוי הוא תמיד מודעות למצב וקבלתו כפי שהוא.

.בדיקת הספרים: ההכנסות, ההוצאות והרווחים. לפעמים המצב פחות נורא ממה שאנו חושבות שהוא. ממליצה בחום לבדוק את הספרים יחד עם מישהו שאתן מחבבות ונוח לכן בנוכחותו. כן.. זה לא פשוט לגשת לזה וכשלא פשוט כדאי שתהיה סביבה תומכת ואוהבת.

3. התיידדות עם כסף והערכה לחומר בחיינו. לכתוב ולומר תודה על כל הכנסה וכל הוצאה, להודות גם לחומר שקיים סביבנו ועוזר לנו לחיות חיי רווחה ושפע.  אני אוהבת לכתוב בצ'קים שאני רושמת "באהבה" או "בהוקרה" או "בהערכה" במקום "בלבד". וכן.. הצ'קים שלי מכובדים בבנקים.

4. לחפש ולמצוא מקורות מידע וידע איך להתנהל נכון עם כסף, שימו לב למורים שמקיפים אתכן. מורה יכול להיות ספר, פוסט או הרצאה. האפשרות ללמוד נמצאת וקיימת בכל מקום היום.

5. מאוד קשה ואפילו בלתי אפשרי לעשות שינוי לבד. כמו שילד צריך הורים אוהבים כדי לגדול ולהיות מבוגר בריא כך גם אנחנו כשאנו עוברות תהליך שינוי אנו צריכות תמיכה, הכוונה אנושית ואמונה. חפשו לכן קבוצה או פרטנרית שתוכלו לעבור את התהליך יחדיו בזרימה ובהצלחה! אני נוהגת להתייעץ עם הרו"ח שלי לפני כל תמחור של שרות חדש כדי להבטיח התנהלות כלכלית נכונה ורווחיות.

6. עשייה מתמשכת וממוקדת בהתאם להתפתחות שאתן עוברות בנוגע לכסף. לשים לב שאתן מתמחרות נכון את המוצרים ואת השרות שלכן, שאם אתן עובדות בהתנדבות זה מאוזן לצד עבודה בשכר הולם, שאתן גובות תשלום מלקוחות בצורה בהירה ומסודרת.

7. להיות בתשומת לב למה שעולה וקיים בדרך. למחשבות שלכן, זה נחמד לחשוב 2-3 מחשבות חיוביות על כסף במשך היום, אבל כמה מחשבות ואמירות שליליות על כסף או על אנשים ועסקים שגובים כסף אתן חושבות ואומרות ביום? לשים לב שאתן מקבלות תשלום מלקוחות בהערכה ובשמחה. ההתנהגות של אנשים כלפיכן בנוגע לכסף היא שיקוף נהדר למה שקיים אצלכן שם בפנים, אפשר להשתמש בזה ללמידה וצמיחה משמעותית.

החיבור לכסף ולרווחה כלכלית הוא תהליך כמו כל שינוי אחר ומתאפשר כשאנו רוצות בו ומתמסרות לדרך של מודעות ועשייה בהתאם לכך. כשאנו עושות את זה יחד השמיים הם הגבול והכל אפשרי.

  • המאמר נכתב בהשראת הפרק "שגשוג" מהספר של לואיז היי "אתה יכול לרפא את חייך" ובהשראת סדנאות "להרוויח כמו גדולה" שהנחתי בשיתוף פעולה עם אפרת רכלי.
  • שם המאמר "ארבע ממאה" מציין את מספר בעלות העסקים בארץ ביחס לבעלי העסקים.

כתבה: רעות שלומי רסלר, מטפלת ומנחה בפסיכודרמה, מנכ"לית ארגון גדולה לקידום נשים עצמאיות.

הקורס להצלחה עסקית נשית-

http://anigdola.ravpage.co.il/anigdola

הי, אפשר להשאיר לי כאן תגובה (-:

השאר תגובה

דילוג לתוכן